Fantasy/science fiction, Klara f. 2003, Tellerup, Ungdomsbøger/Young Adult

Kissed by an Angel – Kærlighedens magt af Elizabeth Chandler

Indlægget indeholder reklamelinks til Gucca, hvor de omtalte bøger kan købes.

Kissed by an Angel – Kærlighedens magt af Elizabeth Chandler

Tristan er nu blevet til en engel. Han prøver desperat at advare Ivy om, at nogen prøver at dræbe hende. Og var det nu alligevel en ulykke at Tristan døde? Eller et uheld? Tristan finder ud af at Ivy måske har set noget, som hun ikke burde have set og at hun er i livsfare.

Ivy kæmper stadig med sorgen. Hun kan stadigvæk ikke helt fatte, at Tristan er død. Og hun har nogle uhyggelige mareridt om dengang Tristan døde og den nat Gregorys mor begik selvmord.

Jeg læser Kissed by an Angel - Kærlighedens magt, mens vi er på campingtur i Odense i efterårsferien.
Jeg læser Kissed by an Angel – Kærlighedens magt, mens vi er på campingtur i Odense i efterårsferien.

Kærlighedens magt er meget god. Jeg synes, den er mere spændende end den første bog. Og den endte også ligesom den første med, at man bare bliver nødt til at læse videre. For der stadigvæk er noget man ikke har fået svar på. Den er også meget sørgelig, men alligevel meget spændende. Alle personerne i historien spiller en stor rolle. Gregory synes jeg er en meget mystisk person, det slutter også med noget uhyggeligt, som har noget at gøre med ham.

Serien kan helt klart anbefales og jeg glæder mig til at få fat i den næste bog i serien. Den hedder Soulmates.

Forlag: Tellerup
Side: 226
Udgivelse: 2015
ISBN: 9788758810720

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *