Den første weekend i april, d. 2. og 3. var der Krimimesse i Horsens. Det er altid en fantastisk begivenhed – og selvfølgelig var i år ingen undtagelse, heller ikke selvom det kun er ½ år siden sidst (pga. corona).
Som jeg har gjort til andre arrangementer, så delte jeg løbende en del billeder i min Instagram-story i løbet af weekenden. Nogle af disse deler jeg igen i dette opslag, så der er lidt samling på dem. Der vil ikke være lange tekster – mest billedtekster.
Fængslet – Klar til Krimimessen, lørdagKrimi-morgenkaffe med Lindhardt og Ringhof – og flere af “deres” forfattere.Bogmærker fra Lindhardt og RinghofClare Mackintosh bliver interviewet om Gidsel.Magasinet, hvor flere forlag har stande med spændende krimierMaria Bruun Fanø interviewer norske Trude Teige. Trude Teige er aktuel med de to første bøger i en krimiserie: “Alene i mørket” og “I dødens hænder”. De to næste bøger udkommer i juni 2022.Anna Jansson er aktuel med den tredje krimi i serien om Kristoffer Bark. Billedet er fra frokost med Anna Jansson og People’sReception med Anna Grue og Lindhardt og Ringhof i anledningen af “Nøglen til mord”, som er Anna Grues 3. bog i serien om den nysgerrige fru Mortensen. Jeg har anmeldt den 2. bog i serien: Døden i kurbadet.Sune fra Lindhardt og Ringhof byder velkommen til reception for Anna GrueKrimibloggere til reception for Anna GrueAnna Grue til reception på Lindhardt og Ringhof standSigneringer – lørdag. 1. Datter savnet, Anna Jansson. 2. Gidsel, Clare Mackintosh. 3. Blindt raseri, Cara Hunter. 4. Alene i mørket, Trude Teige. 5. Nøglen til mord, Anna Grue.Fængslet – Klar til Krimimessen, søndagMichael Katz Krefeld vinder Krimimessens Publikumspris 2022 – Tillykke.Johanna Mo taler med Isabel Fluxá Rosado om SkyggeliljenBøger ved ModtrykUdsmykning ved ModtrykBøger ved HarperCollinsBøger ved Gads forlagBøger ved Lindhardt og RinghofBøger ved AlphaWalther Rebernik taler med Rebekka Andreasen om OfferDavid Garmark taler med Ralf Dahl om Hvidt hadForfatter til forfatter med Jussi Adler-Olsen og Stefan AhnhemDagen sluttede med Krimi bingo banko med Steen og Lisbeth Bille, Jette Holst og Maria Bruun Fanø. 8 bøger kom jeg hjem med – altså et par af dem vandt manden.Goodiebags, bøger medbragt til signering osv.Signeringer – søndag. 1. Den nittende ø, Thomas Bagger. 2. Forræderen, Gabriella Ullberg Westin. 3. Blæst, Anne Mette Kirk. 4. Lovløs, Line Holm & Stine Bolther. 5. Det sidste søm, Stefan Ahnhem. 6. Enkerne, Pascal Engman.
Krimimessen Horsens 2023 er d. 25.-26. marts – jeg glæder mig allerede vildt meget. Heldigvis er der Bogforum 2022 er d. 4.-6. november, så der sker lidt i “ventetiden”.